Ali Nazik(Etli-Kıymalı)

Ali Nazik(Etli-Kıymalı)

410 ₺

Ali Nazik(Etli-Kıymalı)

İksir Kebap olarak belirtmeliyiz ki Ali Nazik restoranımızın en çok beğenilen, herkesin tercih ettiği yemeklerinden biridir. İçerisinde yoğurt, patlıcan ve etin buluşmasıyla elde edilen enfes bir yemektir. 

Ali Nazik adını  Osmanlı İmparatorluğu döneminden almakta olup,  hikayesi şu şekildedir: 16.yüzyılda Yavuz Sultan Selim doğuda bir şehre gittiğinde onun için karşılama töreni yapılmış ve bu yemeği ikram etmişlerdir. Yavuz Sultan Selim’in yemeği beğendiğini ifade ettiği sözlerinden yola çıkılarak yemek Ali Nazik adını almıştır.

Söz konusu yemeğimiz Gaziantep mutfağındandır. Yapılışına gelecek olursak kısa bir şekilde şöyle özetlenebilir:  Patlıcanlar,  kabuğunu daha kolay soyabilmek için  közde ısıtılıp bekletildikten sonra rahat bir şekilde soyulmalarının ardından  ince ince doğranır. Patlıcanı közlemek bu yemeğin püf noktasıdır. Daha sonra sarımsak, süzme yoğurt ve tuz karıştırılıp patlıcanla birleşir. Ardından etler güzelce yıkanıp, suyu süzülür. Daha sonra etler bir tencereye kısık ateşte koyulur ve et nemini çekene kadar kapak kapalı tutulup pişirilir. Etler suyunu çektikten sonra tencereye bazı baharatlar serpilir. Bu kısmın püf noktası ise su eklenmesidir. Etler pişerken ara sıra kontrol edilir. Eğer tencerenin dibi tutacak gibi oluyorsa üstüne birazcık sıcak su eklenir. Son aşamalarda patlıcan harcı servis edilerek tabağa alınır ve üstüne et konulur. Böylelikle yemeğimizin hazırlanması tamamlanmış olur.

Ali Nazikİksir Kebap olarak tarifine ek ustalarımızın hünerli elleriyle hazırlanan Ali Nazik belirtildiği üzere oldukça rağbet gören bir yemek olmaktadır. Göktürk Ali Nazik ve Kemerburgaz Ali Nazik denildiğinde akla gelen isimlerden olmanın haklı gururunu yaşarken aynı zamanda İstanbul Havalimanı Ali Nazik ve Alibeyköy Ali Nazik alanlarında da sizlere hizmet vermekteyiz. 

Söz konusu Ali Nazik olduğunda eminiz ki eğer bu yemeği ilk kez deniyorsanız sonrasında devamlı aradığınız bir lezzet olacak olup, daha önce tattığınız bir lezzetse de ustalarımızın hünerleriyle yeni bir soluk getirdiğine şahit olacak ve tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz. Kısaca eşsiz bir deneyim yaşamak isterseniz sizleri İksir Kebap’a bekleriz. Yine bulunduğunuz yere sipariş vermek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.