Lahmacun İçi Hazırlama

Lahmacun İçi Hazırlama

Mutfağımızın en nadide lezzet klasiklerindendir lahmacun... O incecik açılan hamuru enfes bir harçla buluşur. Fırınlarda pişince lezzet şöleni başlar. Yanına bol yeşillik, şöyle köpüklü de bir ayran geldi mi mutluluk menüsü hazır demektir...

Bunlardan sonrası tamamen damak zevkinize bağlı. Domates, sarımsak, biber, taze nane gibi ilavelerde bulunabilirsiniz. Domates ekleyeceksiniz ortasındaki tohumlu kısmı çıkararak ilave etmeye özen gösterin. İşin son aşaması da salça ve baharat ilavesi. Bazen renginin çok açık kaçtığı durumlarda biber ya da domates salçası eklenebiliyor. İçin en klasik baharatları ise toz kırmızı biber, pul biber, karabiber ve kimyon. Onları da ilave ettiniz mi, uzunca yoğurma işlemine geçebilirsiniz.

Lahmacunun içerisine koyduğunuz tüm malzemeler birbirleriyle güzelce bütünleşene kadar yoğurmanız şart. Uzunca bir süre yoğurduktan sonra streç filmle sarıp buzdolabına kaldırın ve en az 1 saat maksimum 1 gün buzdolabında dinlendirin. Dinlendikçe ortaya mükemmel lezzetli bir lahmacun içi çıkacaktır. Ardından dilerseniz pişirme fırınınıza gönderin, dilerseniz de kendi fırınınızda pişirin lahmacunlarınızı. Artan iç harcı streçleyip dondurucuda da saklayabilirsiniz. Şahane köfteler olacaktır. 

Lahmacunlarınızı pişirken kuruluk hissederseniz üzerine hafif zeytinyağı ya da sıvı yağ gezdirebilirsiniz. Lahmacunlarınız hazır! Afiyetler olsun.